Kao i ranijih godina Paraćin se uveliko sprema za doček Nove godine. Svetleća rasveta je postavljena još početkom decembra, a od 17. Decembra je zvanično otpočela i ulična prodaja. Na prostoru ispred Šumadijske robne kuće, pa sve do ulaza u zelenu pijacu, prodavci su već nekoliko dana ranije postavili tezge. Cena zakupa je ove godine iznosila 160 dinara po metru kvadradnom za jedan dan. Veliki broj prodavaca uzima po 2 kvadratna metra kao minimum, pa je celokupni iznos na kraju 4800 dinara, i dodatni troškovi opštinske takse za podnošenje zahteva još 800 dinara. Za 5600 dinara, dobijate samo obeleženi prostor, na kom možete da radite, što bi neki prodavci rekli, "prodali su nam vazduh". Prodavci su ogorčeni na visinu zakupa, jer se plaše da neće pokriti tu cenu. Svaki prodavac je morao da donese i postavi svoju tezgu, izoluje je, i dužan je da je ukloni sa tog prostora 31. Decembra, najkasnije do 20 časova.

novogodisnja rasveta

Interesovanje je znatno manje nego ranijih godina, a prodavci se žale na veliki iznos koji su morali da uplate. Na tezgama već može da se vide novogodišnje čestitke, čarape, šminka, slatkiši, novogodišnji ukrasi, pleteni venčići, baloni. Prava praznična atmosfera. Problem je jedino što su džepovi prazni, jer više od polovine stanovnika opštine Paraćin može da se požali na veliku nezaposlenost u našoj opštini.

Zanimljiv podatak je da je veliko interesovanje za novogodišnje čestitke, ranijih godina su ih ljudi manje kupovali, ali kao da se taj trend ponovo vraća. Što se tiče prodavaca ukrasa, i novogodišnjih dekoracija, žale se da su im sve poslove pokupile velike kineske prodavnice. Na ovaj problem se žale i starije žene koje se bave izradom ručnih radova. Naime, mladi ljudi ne žele da kupuju šalove i kape, džempere, rukavice, ako su urađene od strane nekog ko je uložio mnogo truda i vremena u to, već žele fabričke, markirane stvari, bez obzira što će ih više platiti. Mnogi prodavci se žale da će im ovo biti zadnja godina da rade na uličnoj prodaji pred Novu godinu.

M.S.

Mali oglasi Paraćin