Sajam privrede koji se tradicionalno održava u jesen u Paraćinu je ove godine doživeo punoletstvo. 18. sajam je počeo otvaranjem u četvrtak 3. Novembra i završio se u subotu 5. Novembra. Veliki broj izlagača uzeo je učešće na ovogodišnjem sajmu privrede, pa je još u četvrtak rano ujutru hala vrvela od ljudi. Zvanično otvaranje 18. Međunarodnog sajma bilo je zakazano za 11 časova. Veliki broj posetilaca je još prvog dana po promotivnim cenama mogla da kupi određene stvari, od slatkiša, biljaka, čajeva, rakije, pa do poljoprivrednih mašina, automobila i uređaja za domaćinstvo.

sajam

Kao i svake godine postavljen je i balon ispred hale, za manje izlagače, za porodične poslove i ručne radove. I ako se ove godine plaćalo mesto po ceni od 500 dinara po kvadratnom metru, ljudi koji su izlagali u balonu nisu bili zadovoljni ni prodajom, a ni uslovima u kojima su bili primorani da rade. Velike pritužbe na račun organizatora bile su što i ako su mesta plaćana, nisu numerisana, pa je svako mogao da postavi štand po svom nahođenju ili dogovoru sa organizatorima. Veoma hladan četvrtak doneo je i kišu, pa se u balonu sakupljala voda, jedan deo je bio neprohodan zbog bare koja se napravila usled jakih padavina. Takođe, velike pritužbe tzbog hladnoće u balonu, nemanja struje i utičnica, već samo jednog reflektora, stigle su od izlagača.

U razgovoru sa većinom izlagača svi su se složili oko problema udaljenosti balona od glavnog ulaza u halu. Kako su isti izlagači i prošle godine radili i izlagali svoje proizvode na sajmu, a balon je bio odmah iza klupa, ove godine nisu mogli da računaju na dobar posao, usled 60 kvadratnih metara levo od ulaza u halu koje su zauzeli poljoprivrednom mehanizacijom.

Drugi dan sajma je poslužilo lepše vreme, pa je veliki broj paraćinaca, ali i ljudi iz okoline odlučilo da poseti sajam. Celoga dana posetioci su obilazili halu, degustirali proizvode, kupovali ili pak ugovarali poslove. Sajam zapošljavanja održan je drugog dana od 10 do 13 časova, pa su preduzeća pokazala svoju potražnju za radnom snagom. Svako je mogao da se prijavi za određeno zanimanje, ostavi svoju biografiju, i popriča sa poslodavcima. Prošle godine je takođe bilo veliko interesovanje za sajam zapošljavanja, ali je većina poslodavaca od prošle godine odustala od ponude posla. Iz proverenih izvora se saznalo da su neki od njih bili tu samo reda radi, a kada bi ih zainteresovani, koji su konkurisali, kontaktirali nakon nekoliko dana, davali bi objašnjena kako su morali da stave oglase da traže radnike samo zbog Nacionalne službe, ili samo da bi poštovali taj sajam zapošljavanja, ali da njima radnici zapravo ne trebaju.

Trećeg dana sajma, bilo je najveće gužve. Da li je to zbog one čuvene "Dajte narodu hleba i igara", ujutru je bila velika gužva, svi su želeli da probaju pečenog vola, i sačekaju izvlačenje glavnih nagrada. Jer kakav bi to sajam bio, da nema nagradne igre, kao i prethodnih godina?

sajam2

Sa zakašnjenjem na sajmu su nastupile horske pevačke grupe, a potom je počelo izvlačenje. Nagrade su bile tablet, lap top i televizor. Troje radosnih dobitnika nisu želeli da komentarišu, bili su zauzeti zahvaljivanjem i čestitkama, a razočarani posetioci su krenuli kućama komentarišući kako je nagradna igra nameštena, kako je kutija bila mnogo više puna pre podne, nego prilikom samog izvlačenja, kako su namerno postavili decu da izvlače listiće, i rekli im da ne čitaju, već da pročita gospođa koja je vodila nagradnu igru, već unapred znajući ko će biti dobitnici...

Sve su to samo nagađanja, ili što bi naš narod rekao "Ko gubi ima pravo da se ljuti".

Sve u svemu, još jedan odličan potez Turističke organizacije Paraćina, veoma korektan odnos organizatora, svakako još jedan odličan sajam koji je trebalo posetiti. Čekamo 2017. pa se sitne greške koje su se javljale ove godine možda neće ni ponoviti.

M.S.

Mali oglasi Paraćin