Prvi mart je za paraćince počeo sumorno, od kada su prikazane fotografije otrovanih pasa u samom centru grada. Postavljaju se dva pitanja. Prvo, što je većina ljudi i pitala Kako je neko mogao da uradi nešto tako brutalno? i drugo Zašto opština ne radi nešto po pitanju pasa lutalica?

 

otrovan pas paracin

 

Za prvo pitanje se sami zapitajte, i vi koji čuvate životinje i vi koji ne čuvate ali ih ne mrzite do te mere da bi ih otrovali ili ubili na bilo koji način. Svi koji su pogledali fotografije u startu su osudili Opštinu Paraćin i veterinarsku službu zbog neobavljanja posla, kao i osobu koja je počinila ovo krivično delo. Šta je sa decom koja prolaze parkom na putu do škole i sreću pse lutalice, koji su veoma često agresivni, puni buva, možda zaraženi? Pa se pre svake osude trovanja, ne zapitaju šta bi uradili da je neki pas napao njihovo dete, a ne zbog čega ih je neko otrovao. Tu se dolazi opet do veterinarske službe koja je zadužena za sakupljanje pasa lutalica i njihovo odvođenje u prihvatilišta. Zbog čega onda neko ne radi svoj posao, već dozvoljava da se ljudi sami odluče na ovakve korake kao što je trovanje? Svako ko i malo voli životinje ne bi bez razmišljanja pobacao otrovano meso po celom gradu, a onda čekao da te životinje crknu.

Nakon gomile leševa pasa u samom centru grada 29. Februara uveče okupila se grupa ljudi koji su fotografisali ovaj nemili događaj i čudili se ljudskoj svireposti. Da li se postavlja pitanje zašto su svedoci ovog događaja pod pretnjom policije morali da obrišu slike iz svojih telefona i aparata? Da li se postavlja pitanje zašto veterinarska služba nije izašla na teren da utvrdi okolnosti pod kojima su psi otrovani? Zbog čega još uvek nisu podnete prijave protiv nepoznatih počinioca, i kako je moguće da niko nije još uvek optužen a ceo grad je pokriven kamerama, i skoro svake večeri policija patrolira ulicama grada? Ovo nije događaj koji bi trebao da se zataška već da svi znaju u kakvom gradu živimo, gradu punom svireposti i nerada. Gradu u kom su danas otrovani psi a sutra može biti ubijeno nečije dete.

U toku novogodišnjih praznika ljudi su apelovali na ljubitelje pirotehnike da ne ugrožavaju životinje i njihovu sredinu pirotehničkim sredstvima, i oko tih praznika svi smo videli bezbroj slika uništenih životinja, baš zbog pirotehnike. Sada, kada su ove slike objavljene na društvenim mrežama, očekuje se podnošenje prijave protiv počinilaca, njihovo hvatanje i svi se nadamo zaslužena kazna. Odakle nekom pravo da sudi i ubija? A opet odakle pravo da zaduženi za pse lutalice ne rade svoj posao? I da li su čelnici iz opštine toliko zauzeti da nisu mogli dati zvanično saopštenje na sajtu opštine da li je nešto preduzeto protiv ovog stravičnog dela?

Kao i uvek na vestima ćemo moći da vidimo ulice koje su asfaltirane poslednjih dana, svakodnevno stvaranje novih organizacija, političare koji zauzmu ceo termin i vremensku prognozu, ali i dalje ćemo ostati slepi i nemi pred ovakvim zločinima, nadajući se u neko bolje sutra, ali uzaludno jer ne možemo da vidimo da li smo ljudi ili zveri.

M.S.

Foto: Boban Ilić

Mali oglasi Paraćin