Maskenbal ili maskarada podrazumeva nošenje maski i kostima, prerušavanje, bilo da je šminkom, ili pravljenim maskama. Ljudi su se oduvek maskirali, ali ono što spaja sve koji vole da se preruše u nekog ili nešto drugo, spaja zajednička proslava 31. Oktobra – NOĆ VEŠTICA (HALLOWEEN).

 

ex-fontana

 

Obeležava se u Noći uoči Svih svetih, a poreklo vuče iz keltske mitologije i paganskim običajima koji su povezani sa njom. Česte aktivnosti u vezi sa ovim praznikom su pored maskiranja, prerušavanja, šminkanja, pravljenje tikvi rezbarenjem u koje se ubacuje sveća.

Napredovanjem filmske industrije i propagiranjem horor filmova, ljudi sve češće zamenjuju pričanje strašnih priča, kojima su plašili jedni druge, gledanjem upravo tih filmova. U Americi deca idu od vrata do vrata i rečima TRICK OR TREAT traže od ljudi slatkiše ili će napraviti neku smicalicu onome od koga ne dobiju slatkiše. Poreklo ovog praznika datira još od antičke keltske svetkovine „Samhain“ posvećene istoimenom paganskom božanstvu. Kelti, koji su živeli na prostorima današnje Irske, slavili su svoju Novu godinu 1. novembra. Noć pred Novu godinu slavili su „Samhain“. Verovali su da se tada duhovi mrtvih vraćaju na zemlju uzrokujući probleme i uništavajući useve. Keltski paganski sveštenici gradili su ogromne lomače gde su se ljudi okupljali kako bi spalili useve i životinje kao žrtve keltskim božanstvima. U toku proslave nosili su kostime, uglavnom od životinjskih glava i kože.

 

U našem gradu se već jedanaestu godinu zaredom održava tradicionalni maskenbal u klubu Ex fontana. Klub je tokom majskih poplava pretrpeo ogromnu štetu, ali su renoviranjem uspeli da atmosferu za proslavu ovog praznika upriliče baš kako dolikuje. Kao i prethodnih godina u klubu je bilo dosta maskiranih ljudi, od vrlo ozbiljnih čije su maske pravljene danima, ili šminkani i po nekoliko sati, do krajnje komičnih. Na jednom prostoru su mogli zajedno da se nađu vatrogasci, doktori, vile, sulejmani i radnici, kao i junaci i junakinje iz brojnih filmova i serija. Na fejsbook stranici ovog kluba će biti postavljene slike, za koje će ljudi glasati, a troje najboljih dobiće i vredne nagrade 50, 70 i 100 €, koje pobednici daju u humanitarne svrhe, po svom izboru. Kako je sve više onih koji prate moderne trendove, maske su bile isto tako urađene, po poslednjoj modi aktuelnih pevačica sa što oskudnijom garderobom, dok je bilo i onih pokrivenih od glave do pete, da se ne mogu prepoznati. Za muziku su bili zaduženi Stefan Marković, i Nikola Đikić Đix.

M.S.

Mali oglasi Paraćin