U petak 8. Avgusta 2014. godine je u gradskoj biblioteci "Vićentije Rakić" održana književna sedeljka na kojoj su učestvovali mladi članovi paraćinskog književnog kluba "Mirko Banjević". Mladi članovi su predstavljali svoje pesme i priče, dok su stariji slušali i komentarisali. Stefan Lazarević, Jovana Đorđević, Milena Stojanović, Vladislav Perić, Ilija Ilić, Jovana Živadinović i Nevena Ristić su najmlađi članovi kluba. I ako neki pišu dugo a neki tek od skoro, klubu su se priključili u poslednja 3 meseca i aktivnim radom  postaju već poznati široj publici. Cilj književnog kluba "Mirko Banjević", da dobije mlade i aktivne članove polako uspeva, a samo aktivnim radom mogu postići svoje ciljeve. Književni klub "Mirko Banjević", je uspeo da primi čak 12 mladih ljudi u poslednjih nekoliko meseci iz Paraćina, Jagodine, Svilajnca. Kako među učesnicima ima i nagrađivanih učesnika, kao i onih koji su objavili knjige ili zbirke pesama može se reći da su ovi mladi ljudi aktivno radili na svom stvaralaštvu. Gost iz Subotice Ratko Rale Belic, gošća Jasmina An Jovanovic iz Kragujevca su recitovali svoje pesme nakon predstavljanja mladih članova. U biblioteci među knjigama, pisci se najbolje osećaju, pa je ideja književnog okupljanja tako i nastala, ne bi li se mladi predstavili svojim sugrađanima. Publika je uživala dok su slušali stihove mladih umetnika, propraćenim muzikom dvojice gitarista iz Paraćina.

 

knjizevna-sedeljka

U petak je u okviru kulturnog leta u paraćinskom pozorištu odigrana predstava "Pukla bruga". Predstava je planirana za prostor između pozorišta i ekonomske škole ali je zbog vremena premeštena u hol pozorišta koji je bio prepun. Ovo je priča o mladom bračnom paru koji se, usled nedostatka međusobne komunikacije, susreće sa nizom problema u braku. Glavni junaci, Aco i Bosa, žive na obroncima Zlatibora, a rastrzani su između malograđanskog koncepta života i težnje da žive život kako žele. Uloge:
Bosa - Tijana Dapčević
Aco - Milorad Damjanović
Zec - Dušan Janković
Milica Kralj, reditelj.

 

pukla-bruka

 

U subotu 9. Avgusta 2014. godine je u selu Svojnovo održana književna kolonija "Juhorsko oko" u organizaciji kluba za kulturu "Logos" iz Svojnova. Ove godine je manifestacija održana jubilarni 20. put, a gosti su bili iz Paraćina, Vršca, Kragujevca, Subotice, Prokuplja, Beograda, okupljeni u porti manastira svetog Nikole u Svojnovu. Na ovogodišnjem skupu je bilo besedništva, poezije, predstavljanja članova klubova i njihovih radova i uspeha, kao i planiranih aktivnosti. Klub za kulturu "Logos" iz Svojnova je na raspisanom konkursu za mlade stvaraoce dodelio nagradu za dramski tekst "Igramo na pobedu ili poraz", kao i odštampane knjige Dragani Lilić, a ostalim učesnicima zahvalnice i knjige Sabornika za 2013. godinu.

 

juhorsko-oko

 

M.S.

Mali oglasi Paraćin