U četvrtak 15. Maja 2014. godine poplavljen je Paraćin, izlivanjem Crnice iz rečnog korita, na više mesta. Odbrambena linija od poplava je popustila, a šahte za atmosferske padavine nisu bile dovoljne da prime toliku količinu vode, pa je oko 15 h voda pokuljala kroz centar grada i okolne ulice.  U prvom naletu su Kralja Petra I, Vožda Karađorđa, Vojvode Mišića, Vidovdanska, Bore Petrovića primile ogromnu količinu vode. Celo naselje Vrapčane je pod vodom, ljudi su evakuisani i prebačeni u Halu sportova. Voda je zahvatila skoro sve poslovne i stambene objekte u tim ulicama, nanoseći ogromnu štetu. Najugroženiji za sada su u Vidovdanskoj gde se voda sporo povlači i u naselju Vrapčane, i dosta sela u Pomoravlju koja su pod vodom.

paracin-maj2014-14

U petak 16. Maja su ekipe organizovano prevozile ugrožene do mesta određenog za evakuaciju. Lokali u glavnoj i okolnim ulicama su skoro potpuno očišćeni ali vlasnici kažu da je šteta velika. Traktorima, buldožerima, čamcima, i dalje se prebacuju ljudi koji su u početku odbijali evakuaciju.
Organizovano je crpljenje vode iz Elektro distribucije, trafoa i podruma zgrada, ne bi li se obezbedillo snabdevanje električnom energijom, koje je prekinuto u četvrtak oko podneva. Na terenu su ljudi sa oko 50 pumpi za vodu i rade na uklanjanju vode iz navedenih objekata.
Voda sa izvorišta Sveta Petka nije za piće, jer je i dalje zamućena, ali može da se koristi za tehničku upotrebu. Cisterne sa pijaćom vodom su postavljene, jedna u centru grada preko puta spomenika, i tri kod gradske česme, preko puta suda.
Velika Morava se takođe izlila i nanela ogromnu štetu okolnim mestima, pa su poplavljeni Ćićevac, Varvarin, Kruševac. Izlivanjem Resave poplavljen je Svilajnac, gde je voda dostizala i oko 2 metra po ulicama. Poplavljena su i neka mesta u opštini Ražanj, ali stanovništvo nije ugroženo, već njive, i polja koja su pod zasadima.
Apeluje se na sve ljude koji su spremni da pomognu, da se jave u zgradi opštine. Ako je neko u mogućnosti da donese hranu, namirnice, vodu za piće, garderobu i osnovna higijenska sredstva takođe može da se javi u zgradi opštine. Pomoć je stigla iz Beograda, Novog Sada, Bora, Brusa i očekuje se još od gradova koji su organizovali prikupljanje humanitarne pomoći. Pomoć slanjem prazne poruke na 1003, po ceni od 100 dinara, za one koji su u mogućnosti.
Za sada su najugroženiji u Srbiji Obrenovac, Šabac, a u Beogradu je stanje regulisano, imaju vode za piće.
S obzirom na to, da već dva dana niko na televiziji Paraćin nije ni spomenuo, sve informacije možete pratiti na našem sajtu, ili na sajtu opštine Paraćin. Pozivanjem call centra, možete dobiti potrebne informacije.
Nemojte sada kriviti ni sebe ni druge, već pokušajte da se organizujete, racionalno razmišljajte i ne širite dezinformacije da ne bi stvarali paniku među ljudima. Ko je kriv što su neka mesta poplavljena više nije bitno, o tome ćemo kasnije, a sada se potrudite, izdvojite svoju garderobu koju ne nosite, dajte hrane, namirnice, pošaljite poruku. Onima koji su ostali bez domova više nije važno da li je loše organizovana odbrana od poplava, da li nas Bog kažnjava ubog gej parade, ili bradate pevačice, da li je kriv HARP sistem... Kocka je bačena... Budite ljudi umesto da kukate na ovog ili onog i da u svemu tražite krivca. Time ništa ne možete da promenite, ali ako pomognete možete mnogo.

Lekari upozoravaju da se u poplavljenim područjima mogu javiti bolesti kože, kao razne infekcije…
Kako saznajemo za pumpe je traženo po stanu 300 – 400 dinara, da bi se ispraznila voda iz podruma, u zgradama iza mesne zajednice Centar.
Osnovne zivotne namirnice su poskupele, pa se apeluje na prodavce da ne podižu cenu osnovnih životnih namirnica, pod pretnjom kazne zatvora, a kupci da prijave one koji prodaju po većim cenama nego obično.
U užem centru grada je puštena električna energija.
Ljudi koji rasčišćavaju poplavljena područja da se paze od zmija i pacova koje je izbacila voda.

M.S.

Mali oglasi Paraćin