Prvi mart je za paraćince počeo sumorno, od kada su prikazane fotografije otrovanih pasa u samom centru grada. Postavljaju se dva pitanja. Prvo, što je većina ljudi i pitala Kako je neko mogao da uradi nešto tako brutalno? i drugo Zašto opština ne radi nešto po pitanju pasa lutalica?

 

otrovan pas paracin

 

Za prvo pitanje se sami zapitajte, i vi koji čuvate životinje i vi koji ne čuvate ali ih ne mrzite do te mere da bi ih otrovali ili ubili na bilo koji način. Svi koji su pogledali fotografije u startu su osudili Opštinu Paraćin i veterinarsku službu zbog neobavljanja posla, kao i osobu koja je počinila ovo krivično delo. Šta je sa decom koja prolaze parkom na putu do škole i sreću pse lutalice, koji su veoma često agresivni, puni buva, možda zaraženi? Pa se pre svake osude trovanja, ne zapitaju šta bi uradili da je neki pas napao njihovo dete, a ne zbog čega ih je neko otrovao. Tu se dolazi opet do veterinarske službe koja je zadužena za sakupljanje pasa lutalica i njihovo odvođenje u prihvatilišta. Zbog čega onda neko ne radi svoj posao, već dozvoljava da se ljudi sami odluče na ovakve korake kao što je trovanje? Svako ko i malo voli životinje ne bi bez razmišljanja pobacao otrovano meso po celom gradu, a onda čekao da te životinje crknu.

Nakon gomile leševa pasa u samom centru grada 29. Februara uveče okupila se grupa ljudi koji su fotografisali ovaj nemili događaj i čudili se ljudskoj svireposti. Da li se postavlja pitanje zašto su svedoci ovog događaja pod pretnjom policije morali da obrišu slike iz svojih telefona i aparata? Da li se postavlja pitanje zašto veterinarska služba nije izašla na teren da utvrdi okolnosti pod kojima su psi otrovani? Zbog čega još uvek nisu podnete prijave protiv nepoznatih počinioca, i kako je moguće da niko nije još uvek optužen a ceo grad je pokriven kamerama, i skoro svake večeri policija patrolira ulicama grada? Ovo nije događaj koji bi trebao da se zataška već da svi znaju u kakvom gradu živimo, gradu punom svireposti i nerada. Gradu u kom su danas otrovani psi a sutra može biti ubijeno nečije dete.

U toku novogodišnjih praznika ljudi su apelovali na ljubitelje pirotehnike da ne ugrožavaju životinje i njihovu sredinu pirotehničkim sredstvima, i oko tih praznika svi smo videli bezbroj slika uništenih životinja, baš zbog pirotehnike. Sada, kada su ove slike objavljene na društvenim mrežama, očekuje se podnošenje prijave protiv počinilaca, njihovo hvatanje i svi se nadamo zaslužena kazna. Odakle nekom pravo da sudi i ubija? A opet odakle pravo da zaduženi za pse lutalice ne rade svoj posao? I da li su čelnici iz opštine toliko zauzeti da nisu mogli dati zvanično saopštenje na sajtu opštine da li je nešto preduzeto protiv ovog stravičnog dela?

Kao i uvek na vestima ćemo moći da vidimo ulice koje su asfaltirane poslednjih dana, svakodnevno stvaranje novih organizacija, političare koji zauzmu ceo termin i vremensku prognozu, ali i dalje ćemo ostati slepi i nemi pred ovakvim zločinima, nadajući se u neko bolje sutra, ali uzaludno jer ne možemo da vidimo da li smo ljudi ili zveri.

M.S.

Foto: Boban Ilić

Mali oglasi Paraćin

Kontaktirajte nas za vrstu kredita, naš kredit je ...
Dobar dan, Hopkinson Finance limited Privatni zajm ...
Prodajem novu YI Dome kameru sigurnosnu kameru ako ...
Svim zainteresiranim kandidatima dajemo brzu posud ...
Café bar “caffe-caffe” je smesten u centru Kikinde ...